Asteraceae – złożone rośliny dla złożonych dzieci

Asteraceae – co to tak właściwie jest? Asteraceae – Astrowate, zwane dawniej Compositae, są największą rodziną roślin, liczącą nawet 25 tysięcy gatunków. Nazwa Compositae czyli “złożone” wywodzi się z ich budowy – dla tej grupy roślin charakterystyczne jest ciasne skupienie wielu pojedynczych kwiatów na szczycie pędu, tworzące kwiatostan zwany koszyczkiem. Nazwa asteraceae odnosi się także …

Asteraceae – złożone rośliny dla złożonych dzieci Read More »

Instrukcja

Instrukcja zamawiania i wykonania badania MTHFR

Przygotowałam dla Was instrukcję jak zamówić, pobrać i odesłać zestaw do badania panelu metylacyjnego MTHFR Genetics w Wielkiej Brytanii. Pamiętam, że temat na początku wydawał mi się dość skomplikowany. Jak ze wszystkim – gdy rozłoży się to na małe kroki, to przestaje być takie straszne. Instrukcja MTHFR (zamawiania i wykonania badania) została opisana w 8 krokach. …

Instrukcja zamawiania i wykonania badania MTHFR Read More »

Nietolerancja histaminy

Kiedy cierpisz na nietolerancję histaminy, życie nie jest łaskawe… Z tego wpisu dowiesz się m.in.: Czym objawia się nietolerancja histaminy; Co może wpłynąć na rozwój nietolerancji histaminy; Jak zdiagnozować nietolerancję histaminy; Jak sobie radzić z nadmiarem histaminy. Objawy nietolerancji histaminy Nietolerancja histaminy objawia się bardzo uciążliwymi reakcjami alergicznymi, pokrzywkami, migrenami, uderzeniami gorąca, uczuciem pieczenia skóry …

Nietolerancja histaminy Read More »

detoks

Detoks wątrobowy

Z tego wpisu dowiecie się m.in.: Czym jest detoks wątrobowy. Jakie są fazy detoksu wątrobowego. Kiedy zająć się detoksem wątrobowym. Czym jest detoks wątrobowy? Procesy detoksu wątrobowego polegają na przekształcaniu związków chemicznych, toksyn, ksenobiotyków rozpuszczalnych w tłuszczach w takie, które są rozpuszczalne w wodzie, aby umożliwić ich wydalenie z moczem oraz żółcią.  Jakie są fazy …

Detoks wątrobowy Read More »

Czekoladowe babeczki

Przepis na mocno czekoladowe babeczki – bez glutenu, bez mleka i cukru Składniki na czekoladowe babeczki: 150 g jogurtu kokosowego bez cukru; 1 banan; łyżka ksylitolu, erytrytolu, miodu, syropu klonowego lub innego dozwolonego słodzidła; 1 jajko; ¼ szklanki mleka roślinnego; 1 i 1/2 szklanki mąki migdałowej; 2 łyżki mąki ryżowej; 1 łyżeczka sody oczyszczonej; Pół …

Czekoladowe babeczki Read More »

zakwas bezglutenowy

Zakwas bezglutenowy

Przepis na zakwas bezglutenowy Zakwas bezglutenowy powstaje na skutek naturalnej fermentacji i namnażania dzikich drożdży. Z każdym dokarmianiem nabiera mocy i ułatwia wyrastanie ciasta. Pierwsze zakwasy są słabe – chleby na nich będą wyrastać dłużej i nie będą zbyt puszyste. Natomiast taki zakwas kilkumiesięczny znacznie ułatwia pieczenie chleba – cierpliwości 🙂 Zakwas trzeba zacząć przygotowywać …

Zakwas bezglutenowy Read More »

Chleb bezglutenowy

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez chleba – pysznego, pachnącego, z chrupiącą skórką, a musisz lub chcesz wykluczyć ze swojej diety gluten, mam dla Ciebie ratunek. Przedstawiam chleb bezglutenowy, który zawsze wychodzi, smakuje i wygląda jak z piekarni, a jego zapach roznosi się po całym domu! Chleb, którym zajadają się nawet glutenowcy 😉 Jego produkcja …

Chleb bezglutenowy Read More »

Badanie panelu genetycznego MTHFR

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie panelu genetycznego MTHFR, na czym polega badanie MTHFR Genetics UK, jakie informacje można z niego uzyskać, gdzie i jak je wykonać, jaki jest orientacyjny koszt badania, kiedy warto wykonać badanie. Czym jest MTHFR? MTHFR to enzym – reduktaza metylenotetrahydrofolianowa, odpowiedzialna za wytworzenie aktywnej formy folianów, która przenika …

Badanie panelu genetycznego MTHFR Read More »

Metylacja

Metylacja – a co to właściwie jest? Metylacja, czyli przyłączanie grupy metylowej -CH3 do cząsteczki w celu jej zmiany. Jest to proces, który ma wpływ na przebieg ogromnej liczby szlaków biochemicznych zachodzących w organizmie. Z tego tekstu dowiesz się: Na jakie procesy wpływa metylacja. Z czego mogą wynikać problemy z regulacją metylacji. Jakie są możliwe konsekwencje …

Metylacja Read More »

Kolka i problemy jelitowe u niemowlaka

„Kto nie doświadczył kolek u dziecka, ten nie wie, czym jest rodzicielstwo” myśli niejedna zdesperowana matka płacząc z bezsilności razem z dzieckiem, któremu dokucza kolka niemowlaka. Ci, którzy doświadczyli – wiedzą , innym temat przybliżę… W tym artykule opiszę: Co to jest kolka. Dlaczego tu o tym piszę? Co jelita mają wspólnego z mózgiem. Jakie interwencje …

Kolka i problemy jelitowe u niemowlaka Read More »

Epigenetyka

Epigenetyka, czyli jaki możemy mieć wpływ na ekspresję genów.

Epigenetyka. Genetycznie identyczne – Epigenetycznie różne. Wiesz, że królowa pszczół i pszczoła robotnica, mają dokładnie ten sam zestaw genów? Można by powiedzieć, że pod względem genetycznym są „siostrami bliźniaczkami”. Dlaczego zatem tak się różnią? Otóż różnica polega na czynnikach środowiskowych, które wpływają na ekspresję, czyli ujawnianie się genów – tym jest epigenetyka.  Królowa pszczół Pszczoła …

Epigenetyka, czyli jaki możemy mieć wpływ na ekspresję genów. Read More »