CINA

Kontra – Dziecko w typie Cina

Cina – co to tak właściwie jest?

Cina to lek homeopatyczny produkowany z rośliny z rodziny Astreaceae (astrowate – możecie o nich poczytać tu) o nazwie Artemisia Cina.

Roślina do produkcji tego remedium pochodzi ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Lubi ciepłe powietrze, co jest jedną ze wskazówek do podania tego remedium.

Jej angielska nazwa to „robaczyca”. Ludzie używali jej od niepamiętnych czasów do zwalczania pasożytów jelitowych. Linneusz nazwał ją Artemisia contra, co jest skrótem od „Artemisia contra vermes” („Artemisia przeciwko robakom”). I rzeczywiście wskazaniem dla homeopatycznego środka Cina jest podatność na pasożyty jelitowe.

Zarys osobowości 

Słowo „kontra” idealnie pasuje do tego typu dziecka. Zarówno Cina, jak i Chamomilla są remediami użytecznymi dla dzieci, gdy trudne zachowania nasilają się w trakcie choroby, jednak u Ciny wyraża się to bardziej ekstremalnie. Chamomilla i Cina należą do rodziny Compositae (Asteraceae), której członkowie mają ze sobą wiele wspólnego. Są to typowe dla dzieci środki zaradcze, często potrzebne, gdy dzieci stają się świadome swojego miejsca i relacji z otaczającymi je osobami. Zbudowali już swoje własne „ja” i teraz mają poczucie, że muszą chronić się przed światem zewnętrznym. Dzieci z rodziny Compositae robią to za pomocą układu odpornościowego, dosłownie i w przenośni. Obrona jest naturalną reakcją na groźne sytuacje. Każda zmiana i każde nowe otoczenie jest dla nich przede wszystkim potencjalnym zagrożeniem. 

Delikatne: Drażliwe, nadwrażliwe, poirytowane

Dzieci Cina są bardzo wrażliwe na otoczenie, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Podobnie jak dzieci Chamomilla mają bardzo delikatny system nerwowy. Różnica między nimi dotyczy intensywności reakcji i rodzaju dolegliwości fizycznych. Dopóki są zdrowe i przebywają w spokojnym, harmonijnym środowisku, mamy dzieci zadowolone. Są wtedy wyluzowane i przyjazne, ponieważ nie są szczególnie nerwowe z natury. Mają silne pragnienie bezpieczeństwa i ochrony. W przeciwnym wypadku, ujawni się ich druga, mroczna strona. Można powiedzieć, że opierają się rozwijającej się w nich niezależności. Dzieci Cina lubią obarczać innych – najlepiej rodziców – odpowiedzialnością za ich dobro i bezpieczeństwo. Jeśli nie czują się dobrze, to wina kogoś innego.
Pierwszym znakiem do podania tego remedium jest to, że nie chcą być dotykane. Szczególnie trudne jest czesanie lub szczotkowanie włosów; krzyczą na cały głos i robią wszystko, aby temu zapobiec. Ból, na przykład podczas ząbkowania, jest czymś, co źle znoszą. Widać, że często dłubią w nosie.

Nieprzyjemni i uparci.

Jeśli problemu nie da się rozwiązać, dziecko reaguje coraz gwałtowniej. Nie tylko dotyk, ale także kontakt wzrokowy wzbudza silny opór i może prowadzić do głośnego wrzasku, początkowo tylko przy nieznajomych, później także wśród znajomych i rodziny. Wszystko odbierane jest negatywnie, nawet przytulanie w dobrych intencjach!

Dzieci Cina są prawdziwymi rozrabiakami. Proszą o coś tylko po to, aby to wyrzucić, gdy tylko to dostaną, nawet jeśli to ich ulubiona zabawka. Dzieci Chamomilla również rzucają przedmiotami, ale dzieci Cina mogą nawet celować w innych ludzi. Ich reakcja jest tak paskudna i ekstremalna, że ​​próbują kogoś uderzyć. Absolutnie nic, co robisz, nie jest dla nich odpowiednie. Krzyczą, rzucają, gryzą – okazują swoje niezadowolenie na każdy możliwy sposób, jakby ktoś ich wyzywał lub terroryzował. Nawet podczas snu płaczą lub zgrzytają zębami w nocy. W ten sposób demonstrują swoje niezadowolenie w trakcie spoczynku. Dzieci Cina są prawdopodobnie najbardziej irytującym typem dzieci, kiedy nie czują się dobrze. Ale cudownie jest zobaczyć, jak wracają do zdrowia po zażyciu Ciny. To lekarstwo pomaga im stać się bardziej niezależnymi i wziąć na siebie większą odpowiedzialność za własne życie. Są to w zasadzie bardzo żywe dzieci o silnej woli i temperamencie.

Objawy fizyczne

Najbardziej uderzające dolegliwości fizyczne to nadwrażliwość na dotyk, zwłaszcza na głowie, oraz skłonność do infekcji robakami. Infekcjom tym często towarzyszy swędzenie nosa i przemożna chęć dłubania w nosie. Często skarżą się również na bóle brzucha i mają biegunki. Wokół oczu pojawiają się ciemne pierścienie, a skóra wokół nosa i ust jest niebiesko-biała. To, wraz z ich zachowaniem, umożliwia homeopatom rozpoznanie tego typu dziecka. Dokładnie tak jak dzieci Chamomilla, często skarżą się na ząbkowanie. Mogą sztywnieć z wściekłości, a także możemy zobaczyć napięte mięśnie, gdy kaszlą lub kiedy ktoś na nie patrzy.

Innym typowym objawem jest częste ziewanie, gdy nie czują się dobrze. Poważne dolegliwości neurologiczne również mogą być dopasowane do tego remedium, zwłaszcza objawy padaczki. Dzieci z tą chorobą nagle budzą się w nocy jakby przestraszone, a potem krzyczą; gdy usiądą – sztywnieją. W nocy mogą wściekać się i krzyczeć, a nawet wydawać dźwięki podczas snu. Kolejnym objawem, który może się pojawić jest zgrzytanie zębami. Warto pamiętać, że objawy często dopasowane są do różnych remediów, ten objaw występuje również w opisie m.in. w opisie Belladonny (równie intensywne remedium) i Tuberculinum.

Jako homeopaci zwracamy również uwagę na to co pomaga, dla dzieci Cina będzie to m.in ciepło, ruch i leżenie na brzuchu.

Jedzenie i picie

Bardzo charakterystycznym objawem jest to, że noworodki Cina odmawiają piersi. Generalnie źle tolerują mleko. Starsze dzieci mogą mieć ogromny apetyt, chociaż prawie nie przybierają na wadze. Może być zauważalne pragnienie soli.

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem o kolejnym remedium homeopatycznym,
Ola

Źródło: Children’s Types 56 Homeopathic Constitutional Remedies – Frans Kusse