Badanie panelu genetycznego MTHFR

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest badanie panelu genetycznego MTHFR,
 • na czym polega badanie MTHFR Genetics UK,
 • jakie informacje można z niego uzyskać,
 • gdzie i jak je wykonać,
 • jaki jest orientacyjny koszt badania,
 • kiedy warto wykonać badanie.

Czym jest MTHFR?

MTHFR to enzym – reduktaza metylenotetrahydrofolianowa, odpowiedzialna za wytworzenie aktywnej formy folianów, która przenika barierę krew-mózg.

Polimorfizm (czyli bardzo często występująca mutacja) genu kodującego szlak MTHFR może dotyczyć nawet połowy populacji i wiąże się z występowaniem takich chorób jak fibromialgia, nałogi, częste poronienia, bezpłodność, zatorowość płucna, ChAD, zespół jelita drażliwego, miażdżyca, padaczka, schizofrenia, depresja, nowotwory i autyzm.

Folian jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu, dlatego mutacja genu MTHFR może przyczynić się do powstania wrodzonych zaburzeń neurorozwojowych u dziecka. Kiedy występuje mutacja genu MTHFR, zaburzony jest proces przemian kwasu foliowego w jego aktywną formę, czyli folian. Prowadzi to do zmagazynowania niezmetabolizowanego kwasu foliowego (UMFA), który wykazuje toksyczne działanie i paradoksalnie może wpłynąć na powstanie wad cewy nerwowej u płodu. Obniża odporność, zwiększa ryzyko nowotworów, wpływa na rozwój alergii i zapewne wiele, wiele więcej.

Badanie panelu genetycznego MTHFR genetics uk – co to za badanie?

Jest to badanie, które obejmuje około 270 genów, z których można odczytać jak przebiegają procesy metaboliczne, detoks, jakich leków czy suplementów należy unikać, co można jeść, a co niekoniecznie, żeby nie zaburzyć sprawnego funkcjonowania.

Do badania wykorzystywana jest próbka śliny – 2 ml, pobrana za pomocą specjalnej wymazówki do pojemniczka z konserwantem.

Dlaczego warto zrobić to badanie – jakie informacje można z niego uzyskać?

Materiał genetyczny to sucha informacja, nawet silne mutacje nie muszą mieć wielkiego wpływu na organizm, jeśli nie ma czynnika, który je wywoła. O tym, które mutacje się uaktywniają decydują czynniki epigenetyczne, czyli środowiskowe – warunki życia, odżywianie, stres. A na to już mamy wpływ.

Panel mówi o predyspozycjach do jakiegoś sposobu funkcjonowania, np. do problemów z detoksem – mając wiedzę o tendencjach organizmu, wiemy jak się wspomagać, a czym można sobie zaszkodzić. Dowiadujemy się z niego jak przebiegają procesy trawienia, wytwarzania neuroprzekaźników, wchłaniania witamin. Dzięki wiedzy z panelu, można nie tylko zapobiegać wystąpieniu chorób, ale także leczyć już te istniejące.

Ben Lynch – promotor epiegenetyki, pisze o „nauce rozumienia, w jaki sposób wyrażane są twoje geny i jak można stosować dietę, suplementy, środowisko i styl życia, aby kształtować swoje genetyczne przeznaczenie. Kiedy wiesz, czego potrzebują twoje geny, możesz wybrać dietę i styl życia, które zoptymalizują twoje zdrowie.”

Gdzie i jak zamówić badanie?

Zestaw pobraniowy oraz badanie można zamówić bezpośrednio na stronie laboratorium :
https://www.mthfr-genetics.co.uk/index.html

W ciągu tygodnia/dwóch tygodni dostaje się przesyłkę z zestawem pobraniowym.
Przed pobraniem próbki śliny nie powinno się jeść ani myć zębów przez co najmniej pół godziny, a najlepiej zrobić to rano na czczo.
Próbkę wysyła się do laboratorium i czeka na wynik ( około 10 tygodni).

Na stronie laboratorium należy zarejestrować próbkę i utworzyć konto, na którym wynik będzie do odbioru.

Jaki jest koszt?

Badanie kosztuje 194 £ , czasem można trafić na promocję, wtedy jest około 10 £ taniej.
Koszt zależny jest od kursu waluty i oscyluje w granicach 1000 zł.
Do tego doliczyć trzeba koszt przesyłki (Global Express – poczta polska), który wynosi około 50 zł oraz koszt interpretacji (400-500 zł).

Badanie warto wykonać w przypadku:

 • problemów ze zdrowiem – panel podpowiada jakie można stosować leki, suplementy,
 • poronień, problemów z zajściem w ciążę,
 • chęci życia w zgodzie ze swoją naturą, zapobiegając chorobom,
 • u dzieci, także tych zdrowych (można przewidzieć np. możliwość NOP-u),
 • u HNB(high need baby, wymagające dzieci), osób z autyzmem, ADHD i innymi zaburzeniami.

W osobnym wpisie przybliżę Wam jak wygląda interpretacja panelu.

Jeżeli zainteresował Cię temat to zapraszam do wpisów o podobnej tematyce:

Ola